Susitikime dalyvavo Klaipėdos universiteto Vadybos katedros afiliuotasis prof. habil. dr. Julius Ramanauskas ir prof. dr. Rimantas Stašys. Vizito metu prof. Habil. Dr. J. Ramanauskas papasakojo apie globalizacijos poveikį kooperatyvų judėjimui Lietuvoje, apie kooperatyvo ir kooperacijos sąvokų skirtumus, kooperacijos būdus Lietuvos žemės ūkyje, pateikė tipinio Lietuvos ūkininko portretą, pagrindinius Lietuvos kooperatyvų statistinius duomenis, juos palygino su kitomis ES šalimis, įvardino pagrindines žemės ūkio kooperatyvų paramos formas Lietuvoje, įvardino kooperatyvų raidos Lietuvoje pagrindines kliūtis, nurodė kas buvo padaryta Lietuvoje šalinant paminėtas kliūtis, o taip pat pateikė ir paaiškino komanditinio kooperatyvo modelį.
Prof. Dr. R. Stašys kooperatyvų raidą Lietuvoje apžvelgė per šio tipo įmonių besikeičiančią teisinio reguliavimo prizmę, išskyrė pagrindines žemės valdų Lietuvoje mažėjimo teisines priežastis, paminėjo, kad 1990 m. priimtame LR įmonių įstatyme kooperatyvų kaip verslo veiklos formos nebuvo. Lietuvoje visų pirma buvo įteisinta žemės ūkio bendrovių, o ne kooperatyvų ūkinė forma. Nors žemės ūkio bendrovių įstatymas buvo priimtas 1991 m., o tuo metu dar vadintas Kooperacijos įstatymas buvo priimtas 1993 m., jų apimtis žodžiais buvo panaši, t.y. apie 2700 žodžių. Tačiau lyginant dabartines įstatymų suvestines redakcijas buvo pastebėtas didelis skirtumas: žemės ūkio dabartiniame įstatyme yra apie 4800 žodžių, o kooperatinių bendrovių įstatyme beveik 8000 žodžių. Lyginant pagal šių įstatymų straipsnius didžiausias skirtumas pastebėtas bendrovių valdymo ir kontrolės reglamentavimuose, o taip pat įstatymų bendrose nuostatose bei apibūdinant bendrovių narius.
Susitikimo metu buvo numatytos bendradarbiavimo su Klaipėdos universiteto mokslininkais galimybės, susitikimo dalyviai pakvieti į 5-ajį „FinExCoop Georgia“ tarptautinio bendradarbiavimo forumą, kurio tema yra „Žemės ūkio kooperacijos plėtra Gruzijoje Stojimo į ES perspektyvoje“. prof. habil. dr. J. Ramanausko pranešimas įtrauktas į forumo plenarinį posėdį.
prof. habil. dr. Julius Ramanauskas
prof. dr. Rimantas Stašys